JAKÝ JE VÝVOJ CEN NEMOVITOSTÍ? CO V TÉTO DOBĚ KUPOVAT? JAKÉ NEMOVITOSTI VLASTNÍ FOND REALITA?

 

3 OTÁZKY NA PŘEDSEDU PŘEDSTAVENSTVA MARTINA FOLPRECHTA, DÍL 02

 

Hodnota nemovitostí nyní stále stoupá – nejde už o bublinu? Po minulé krizi v roce 2008, 2009, padly ceny nemovitostí na dno. Říká se, že tahle krize je jiná, jak vidíte vývoj cen nemovitostí v delším horizontu například deseti let? 

Cena nemovitostí stabilně roste, a to vidí každý, pokud se podívá na vývoj cen nemovitostí třeba za posledních 20 let. Nemyslím si, že se bavíme o bublině. Pouze se přibližují cenám v okolních státech. Navíc je třeba si říct, že míst, kde se dá stavět, stále ubývá, což má a bude mít na cenu nemovitostí další vliv. V delším horizontu nepředpokládám žádný výrazný propad, ale spíše pozvolný růst.

Jak je to nyní na trhu s nemovitostmi – je ještě co kupovat nebo je trh už hodně rozebraný?

Na trhu je stále co kupovat. Trh s nemovitostmi je jako živý organismus, který se stále vyvíjí. Vy akorát musíte včas reagovat na zajímavé nabídky. Bohužel, ne vždy se Vám sejde nemovitost k nákupu a volné peníze. A pokud nechcete výrazně zatěžovat majetek podílníků úvěry od bank, musíte se domluvit s prodávajícím na posunutí nákupu o několik měsíců, než k nám podílníci fondu dají další peníze. Na druhou stranu, naše strategie je být konzervativní a toho se držíme.

Jaké nemovitosti váš fond spravuje?

Nemovitostní fond Realita vlastní celkem 27 nemovitostí. Největší část nemovitostí fondu tvoří zdravotnická zařízení, téměř polovinu. Druhá část nemovitostí je rozdělena mezi výrobní areály, služby a ostatní komerční nemovitosti. Právě diverzifikace nemovitostí Vám zajišťuje příjem z nájmu i v období, kdy se ekonomice příliš nedaří.