NA CO SI DÁT POZOR? PROČ INVESTOVAT PRÁVĚ U NÁS? JAK JSME V MINULÉM ROCE USTÁLI PANDEMII?

 

3 OTÁZKY NA PŘEDSEDU PŘEDSTAVENSTVA MARTINA FOLPRECHTA, DÍL 04

 

Rozhodnu se, že budu investovat do nemovitostního fondu – na co si mám dát pozor?

Já osobně jsem se stal velmi konzervativním ve chvíli, když jsem dal na doporučení a přišel o peníze v akciích a instrumentech slibujících vyšší zhodnocení. Bohužel jsem si dostatečně neprověřil kam a do čeho investuji. Dneska mám peníze v bance a nemovitostním fondu, který spravuji a mám je pod kontrolou. Pokud zvažujete, že část svých peněz přesunete např. do některého z nemovitostních fondů, zaměřil bych se nejvíce na tyto skutečnosti: Kdo je akcionář investiční společnosti/fondu a kde sídlí. Kde je registrován nabízený fond. Pokud se jedná o destinace mimo ČR, mohou zde být faktické důvody, proč nechtějí být pod regulací ČNB. Míra zadlužení fondu. Čím vyšší zadlužení fondu, tím vyšší výnos, tím vyšší riziko pro mě, pro klienta. A v neposlední řadě důvěra ve společnost, fond a tým lidí. Pokud znám fungování daného fondu, vyhovuje mi jeho strategie, nemovitosti a věřím lidem, kteří za něj komunikují, tak mám vybráno.

Nemovitostní fondy jsou dlouhodobě u nás velmi oblíbené, zvláště ty ryze české, takže proč bych měla investovat právě u vás?

Rozdíl mezi námi a zbytkem trhu je míra zadlužení fondu a celková strategie fondu. Naší strategií je ochrana peněz našich podílníků konzervativním investováním do nemovitostí. Tj. minimální zadlužení nakupovaných nemovitostí a vyšší diverzifikace/rozložení portfolia nemovitostí. Konkurence tlačí na maximální výnos díky vyšší míře zadlužení. A to znamená vyšší riziko pro klienty fondu. Každý klient si musí sám zvážit, co mu více vyhovuje.  Navíc, minulý rok nás značně posunul a ukázal, že je třeba zjednodušit založení smlouvy a celkově přejít k online komunikaci s klienty. Proto všem umožňujeme založení smlouvy z pohodlí svého domova, online.

Dotkla se vašeho byznysu koronavirová pandemie?

V první vlně pandemie jsme zaznamenali krátkodobě vyšší odkupy, což spíše odráželo mírnou paniku lidí z toho, co se bude dít. O to více nás potěšilo, že se k nám tito klienti s důvěrou na podzim vrátili. Konec roku byl pro nás velmi úspěšný. Patříme mezi nejkonzervativnější fondy v České republice a míra investičního rizika je nízká. Každopádně je třeba vždy mít na paměti, že majetku se člověk zbavuje jako poslední, což jsou i podíly na nemovitostech.