CO S VOLNÝMI PENĚZI? JAKÉ JE ZHODNOCENÍ V BANKÁCH? KOLIK ZAPLATÍM ZA ZALOŽENÍ REALITNÍHO ÚČTU?

 

3 OTÁZKY NA PŘEDSEDU PŘEDSTAVENSTVA MARTINA FOLPRECHTA, DÍL 01

 

Mám volné peníze – spoření, dědictví, vyplacené penzijko – proč bych je měla vložit do fondu? Není lepší si za volné peníze pořídit byt a pronajmout ho s tím, že ho později dostanou děti? Mluví se o tom, že mladí lidé na vlastní byty nedosáhnou a míří do nájmů. Později tak budou mít vlastní byt po rodičích…

Upřímně, ano. Ale vždy je dobré mít ke koupené nemovitosti finanční rezervu pro případ oprav, pro případ, kdy mi neplatí nájemník nebo pokud musím řešit jiné životní situace. Pokud ale nemám dostatek peněz na nákup nemovitosti mohu využít právě nemovitostní fond. Stejně tak mohu i případnou rezervu uložit do fondu, abych získal zpravidla vyšší zhodnocení než v bance, a navíc měl peníze rychle k dispozici, obvykle do třiceti pracovních dnů.

V bankách a na spořicích účtech je v současnosti zhodnocení minimální nebo žádné, kolik dostanu u vás?

Výkonnost fondu za rok 2020 je 2,62 procenta. Patříme ale k nejkonzervativnějším fondům v republice. Neriskujeme. Lidé, kteří nám svěří své peníze, hledají především pocit bezpečí. Pro srovnání například u stavebního spoření klesla výše úroků na 1 procento. A úroky v bankách spadly za poslední měsíce na minimum. Je pak na zváženou, jestli tam nechávat všechny peníze nebo zkusit alespoň část své rezervy přesunout do investic.

A kolik zaplatím za to, že vám peníze svěřím?

U nemovitostních fondů neplatíte poplatky, které jsou obvyklé u běžných účtů či u stavebního spoření. Potkáte se se vstupními a výstupními poplatky. Vstupní poplatek ovlivňuje výši zhodnocení peněz klienta v prvním roce, protože je mu z jeho investice odečten. Pokud klient investuje pravidelně, například každý měsíc, vstupní poplatek je mu odečítán z každých nových peněz. U nás vstupní poplatky nikdo neplatí. Klienti tak hned vydělávají. Zaplatí jen výstupní poplatek, a to navíc jen v případě, že peníze vyberou dřív než po roce. Nemovitostní fondy mají oproti bankovním produktům také jednu nespornou výhodu. Tou je daň z výnosu.  Pokud investujete jako fyzická osoba na rodné číslo a podílové listy držíte déle jak tři roky, neplatíte daň z výnosu. Například u stavebního i u penzijního spoření platíte daň po celou dobu spoření.